Obowiązek posiadania świadectwa energetyczne dla nieruchomości obowiązuje od wiosny bieżącego roku. Dokument jest wymagany w pewnych sytuacjach, ale nie wszystkie mieszkania lub domu muszą go posiadać. Kiedy powinniśmy przygotować świadectwo energetyczne dla naszego lokalu?
Rynek nieruchomości
Rośnie wartość nieruchomości mieszkaniowych
Polski rynek nieruchomości mieszkalnych nadal napawa się dynamicznym wzrostem ich wartości, a Narodowy Bank Polski właśnie opublikował najnowsze dane, które wywołują podziw w całym kraju. Według banku centralnego szacowana wartość nieruchomości w naszym kraju na koniec 2022 roku wyniosła około 6,5 biliona złotych.
Najdroższe mieszkania w Polsce
Lokale mieszkaniowe w naszym kraju wciąż drożeją. Trend ten jest szczególnie widoczny w dużych miastach. W świetle tego nie dziwi, że 5% mieszkań z najwyższej półki cenowej znajdziemy właśnie w Warszawie. Na stołecznym rynku jest obecnie ponad 2 tysiące mieszkań, których średnia wartość to ponad 2 miliony złotych. Mieszkania w podobnych cenach nietrudno znaleźć w...
Co się działo na rynku nieruchomości w II kwartale 2023 r.? Raport PKO BP
Rok 2022 na rynku nieruchomości odznaczał się znacznie mniejszą niż wcześniej liczbą wniosków o kredyt hipoteczny i spadkiem popytu na mieszkania. Jak wynika z raportu „Rynek Mieszkaniowy 2q23”, opracowanego przez Centrum Analiz PKO Banku Polskiego, obecnie na rynku mieszkaniowym widać ożywienie. Zwiększa się zainteresowanie kupujących, a wraz z nim rosną ceny nieruchomości.
Wpis nieruchomości na listę zabytków wbrew woli właściciela uznany za niezgodny z Konstytucją
Trybunał Konstytucyjny uznał, że ujmowanie nieruchomości w gminnej ewidencji zabytków bez zapewnienia właścicielowi gwarancji ochrony prawnej przed dokonaniem takiego ograniczenia jest niezgodna z Konstytucją. Według Trybunału stanowi to bowiem nadmierną ingerencję w prawo własności obywateli. Do tej pory właściciel prywatnego obiektu włączonego do gminnej ewidencji zabytków nie miał prawa tego wpisu zakwestionować, a często nie...
TSUE orzekło na korzyść zadłużonych we frankach
Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wskazał, że banki nie mają prawa do żadnych dodatkowych roszczeń poza zwrotem kapitału po unieważnieniu umowy kredytowej ze względu na nieuczciwe warunki. Opinia ta dla frankowiczów jest bardzo korzystna i zdaniem prawników może zapoczątkować nową falę pozwów.