Nieruchomości z wyższej półki – co to obecnie znaczy?

Nieruchomości z wyższej półki – co to obecnie znaczy?

Na rynku nieruchomości luksusowych apartamentów jest stosunkowo niewiele. Pomimo iż segment ten stanowi niszę, to wpływa na cały rynek nieruchomości w sposób znaczący. Widać to wyraźnie już od dwóch, trzech lat. Ponadto w ujęciu długoterminowym widać, że nieruchomości z wyższej półki rynek zmieniają się, gdyż to, co jeszcze 10 lat temu nosiło znamiona luksusu, dziś uznawane jest za wyposażenie standardowe.

Co zatem dzisiaj kryje się pod hasłami „luksusowy apartament” czy „nieruchomość z wyższej półki”? Odpowiedź znajduje się w raporcie „Z wyższej półki”. Raport ten został przygotowany przez Otodom Analytics we współpracy z think tankiem ThinkCo i jest kompleksową analizą rynku pod kątem definicji luksusu, charakterystyki klienta i perspektywy dla tego rynku w Polsce.

Wysoki standard czyli jaki?

Według autorów raportu „Z wyższej półki” rynek nieruchomości mieszkaniowych podzielić można w uproszczeniu na trzy kategorie: nieruchomości popularne, tj. standardowe, o podwyższonym standardzie oraz luksusowe. Choć górna granica nie istnieje, wymienić można kilka podstawowych kryteriów, jakie powinny spełniać lokale uchodzące za mieszkania o podwyższonym standardzie oraz luksusowe. Dotyczą one lokalizacji, jakości architektury i wykończenia, zagospodarowania otoczenia, dostępnych udogodnień oraz przede wszystkim – warunków w samym mieszkaniu.

Eksperci przyjęli ponadto, że o najwyższym standardzie można mówić, jeśli cena za 1 mkw. wynosi minimum 180% średniej ceny w danym mieście, a lokal ma powierzchnię co najmniej 60 mkw. Standard podwyższony natomiast występuje, gdy cen za mkw. stanowi przynajmniej 110-130% średniej ceny w danym mieście. Kawalerki nie mogą być mniejsze niż 35 mkw., a lokale dwupokojowe muszą liczyć minimum 70 mkw.

Nieruchomości z wyższej półki charakteryzuje również fakt, iż wraz z nimi oferowane są liczne udogodnienia zacierające granicę między domem a ekskluzywnym hotelem. Wyróżnia je też to, że inaczej niż w innych segmentach – cena za mkw. nie spada wraz z rosnącym metrażem nieruchomości.

Gdzie najwięcej nieruchomości luksusowych?

Rynek nieruchomości wysokiej jakości w Polsce wyraźnie koncentruje się w głównych ośrodkach miejskich. Duże miasta przyciągają zamożnych klientów możliwościami biznesowymi, życiem kulturalnym oraz coraz lepszą ofertą nieruchomości dopasowanych do ich potrzeb.

Najbardziej rozbudowany rynek nieruchomości o podwyższonym standardzie i luksusowych znajduje się w Warszawie. W stolicy skoncentrowanych jest aż 27% ofert mieszkań o podwyższonym standardzie oraz 31% luksusowych apartamentów ze wszystkich 15 badanych miast. Istotną rolę dla tego rynku odgrywa również Trójmiasto, gdzie- nawet bez uwzględniania Sopotu – skupionych jest 27% ofert luksusowych apartamentów ze wszystkich 15 badanych miast. Liczba ta pokazuje silną pozycję Gdańska i Gdyni wśród zamożnych mieszkańców Polski, bowiem miejsca te są unikalne ze względu na połączenie atutów charakterystycznych dla dużych miast oraz miejscowości turystycznych, co rozszerza pulę osób zainteresowanych zakupem nieruchomości i przyciąga inwestorów. Mieszkania kupowane są tam bowiem na potrzeby własne, jako drugi dom oraz na wynajem krótkoterminowy i długoterminowy.

Dodaj swój komentarz

Wszystkie pola są wymagane.