willa z basenem

Basen w domu czy basen w ogrodzie

Zarówno w domu, jak i w ogrodzie – własny basen to niewątpliwie atrakcja dla wszystkich domowników. Pływanie to nie tylko przyjemność, ale i korzyść dla zdrowia oraz sylwetki. Jednak taka inwestycja to duży wydatek, w związku z tym wymaga solidnego przygotowania. Powinna być zatem bardzo dobrze przemyślana.

Zalety i wady basenów ogrodowych

Budowa basenu w ogrodzie to w praktyce złożony proces, podczas którego będziemy zmuszeni podejmować wiele decyzji dotyczących m.in. lokalizacji basenu, jego konstrukcji czy materiałów wykończeniowych. Przy tego typu budowie pod uwagę należy wziąć również aspekty prawne, bowiem zgodnie z obowiązującymi przepisami, basen stanowi obiekt budowlany, czyli przy jego budowie zastosowanie mają przepisy ustawy Prawo Budowlane. Dotyczy to jednak wyłącznie zbiorników o powierzchni lustra przekraczającej 50 mkw. Przy mniejszych basenach nie ma wymaga się zgłaszania przedsięwzięcia do lokalnej administracji czy ubiegania się o pozwolenie na budowę. Plusem jest fakt, że na tego typu basen można się zdecydować zarówno już podczas budowy domu lub później, jeżeli tylko areał działki na to pozwala. Budowa zbiornika równocześnie z budową domu pozwala obniżyć koszty, bo dużą część prac można wykonać przy użyciu tych samych narzędzi czy sprzętu, np. wykop. Kolejnym atutem tego rozwiązania jest cena, ponieważ w porównaniu z basenem wewnętrznym, ten w ogrodzie będzie zdecydowanie tańszy. Wymieniając wady basenu zewnętrznego, pierwsza jaka się nasuwa to fakt, że w naszym klimacie będzie można z niego korzystać zaledwie kilka miesięcy w roku. Należy także pamiętać, że wszystkie elementy zbiornika na świeżym powietrzu powinny być odporne na niskie temperatury. W basenach ogrodowych znacznie szybciej rozwijają się też glony i narażone są one na więcej zanieczyszczeń, jak chociażby liście, przez co wymagają one częstszego oczyszczania.

Plusy i minusy basenu wewnątrz domu

Bez wątpienia basen wewnętrzny to rozwiązanie, którym możemy cieszyć się przez cały rok, bez względu na warunki pogodowe. Wydaje się on zatem praktyczniejszy. Z drugiej strony, basen w domu ma też pewne wady. Pierwszą z nich stanowi na pewno wysoka cena. Dlatego taką inwestycję należy przemyśleć już na etapie budowy, ponieważ koszty adaptacji budynku już istniejącego będą jeszcze wyższe. Istotną kwestię stanowi także konieczność montażu odpowiedniego systemu do odprowadzania wilgoci, by uniknąć pleśni i grzybów. Ponadto, potrzebne będzie zamontowanie systemu kontroli, uzdatniania wody i monitorowania temperatury. Utrzymanie takiego basenu to również spory wydatek w skali roku. Mimo iż zbiornik wewnętrzny narażony jest na mniejszą ilość zanieczyszczeń niż zewnętrzny, to nadal wymaga on odpowiedniej filtracji wody oraz czyszczenia.

Które rozwiązanie wybrać?

Jak powszechnie zostało przyjęte, basen wewnątrz domu stanowi jedną z najwyższych form luksusu. Jednak basen w ogrodzie również posiada wiele zalet. Aby podjąć racjonalną decyzję, należy wziąć pod uwagę wszystkie wymienione aspekty.

Dodaj swój komentarz

Wszystkie pola są wymagane.