Czym to jest penthouse? Dla wielu jest to symbol bogactwa i przepychu. Inni powiedzą, że to jedynie apartament o podwyższonym standardzie i specyficznych właściwościach. Główną cechą wnętrz typu penthouse jest bowiem to, że są usytuowane na szczycie budynku i zajmują więcej niż jeden poziom. Jakie są jeszcze różnice między penthousem i apartamentem? Sprawdźmy.
Rynek ekskluzywnych mieszkań w Polsce
Sytuacja na rynku mieszkaniowym sprawia, że jest wysoki popyt zarówno na tańsze lokale, jak i te bardziej luksusowe wersje. W obu przypadkach rynek ma się naprawdę dobrze. Jedną z propozycji tej ekskluzywnej części oferty mieszkaniowej są lokale penthouse. To wnętrza o podwyższonym standardzie, bogato wykończone i w pełni wyposażone. Są to też mieszkania typu smart, posiadające system inteligentnego zarządzania. Możemy więc mówić nie tylko o luksusie, ale i pełnej wygodzie w najwyższym standardzie.
Penthouse’y to też często największe pomieszczenia w całym budynku. Zazwyczaj zajmują dwie kondygnacje, choć zdarzają się też oczywiście wersje obejmujące 3 i więcej poziomów. Penthouse to lokal elitarny, przeznaczony dla wyjątkowo wymagającej klienteli. Dlatego też jego kupno lub wynajem wiąże się z naprawdę wysokimi kosztami. W Polsce ten segment rynku nieruchomości zyskuje w ostatnich latach na popularności. Obecnie obserwujemy wiele nowych inwestycji, jak na przykład popularna Złota 44 w Warszawie czy Angel Wawel w Krakowie.
Penthouse i apartament
Mimo że oba rodzaje wnętrz są luksusowe, istnieją między nimi pewne różnice. Penthouse musi posiadać odpowiednią lokalizację. Często lokale te znajdują się w centrum miasta lub w popularnych, drogich dzielnicach. Jak już wspomnieliśmy, wnętrza są ulokowane na najwyższych poziomach budynków, tuż pod dachem. Jeśli chodzi o powierzchnię, można przyjąć, że penthouse to lokal mający powyżej 100 metrów kwadratowych. Wymogiem są też wspomniane minimum dwie kondygnacje. To zasadnicza różnica między penthousem a apartamentem, którego wszystkie pomieszczenia umieszczone są na tym samym poziomie.
To wszystko ma swoją cenę. Jaką? W centrum Warszawy metr kwadratowy jest wart 65 tysięcy złotych. O takim koszcie można mówić w przypadku wspomnianej Złotej 44. Dostępne są też lokale o wielkości 400 m2. Z kolei znamienny przykład z Krakowa to lokal o powierzchni 700 m2 obejmujący aż 3 kondygnacje. Koszt w tym przypadku sięga okrągłej sumy 5 milionów euro. Ale w zamian za to dostajemy wnętrze z luksusami pokroju prywatnej windy, sali kinowej czy prywatnej strefy spa. Co ciekawe taki penthouse posiada oddzielne pomieszczenia dla służby, a nawet własną winnicę. Wisienką na torcie jest fakt, że całość mieści się na terenie dawnej zabytkowej kaplicy. Na tym przykładzie doskonale widać, jakiego rodzaju bogactwo wiąże się z pojęciem penthouse. Trudno mówić tu o jakichś konkretnych wytycznych czy przedziałach cenowych. Penthouse to produkt dopasowany do indywidualnych potrzeb. Pełen przepychu, ale też i wygodnych, praktycznych rozwiązań.
Dodaj swój komentarz