Nieruchomości premium

Czym się charakteryzują nieruchomości premium

Pisząc o nieruchomościach premium, zazwyczaj ma się na myśli nieruchomości mieszkalne – domy i apartamenty. Tak też ten temat potraktujemy w tym artykule, z tym że spora część uwag jest do zastosowania w odniesieniu także do działek i lokali użytkowych oraz handlowych.

Należy pamiętać, że nie ma czegoś takiego jak obowiązująca definicja nieruchomości premium. Jest to termin stosowany w pośrednictwie w obrocie nieruchomościami, jednak jego znaczenie ustalone jest zwyczajem i praktyką. Dlatego mimo że w żadnej ustawie nie jest zapisane, czym jest taki lokal lub dom, każdy agent intuicyjnie będzie wiedział, jak rozpoznać nieruchomość premium.

W mieszkalny segment premium wpadają dwa typy nieruchomości – domy oraz mieszkania. Domy to zazwyczaj wille, jednak ewentualnie mogą być poszerzone o segment pałaców. Jednak jest to już dosyć specyficzna działka, ponieważ zazwyczaj wiąże się z ograniczeniami i wymaganiami wynikającymi z podpadania pod kategorię zabytków. Jeśli chodzi o mieszkania premium, to zwyczajowo stosuje się chętnie nazwę apartamentów. Jednak w ostatnich latach termin ten uległ dużej dewaluacji. Stosowany jest jako element marketingu normalnych mieszkań i obecnie w większych miastach ciężko znaleźć cokolwiek, co według sprzedającego nie jest apartamentem. Warto mieć to na uwadze, chociażby czytając ten tekst, aby nie dojść do błędnych wniosków.

Aby uchwycić swoiste cechy mieszkań premium, przyjrzyjmy się ich dwóm typom: penthouseom oraz loftom. Penthousy to apartamenty położone na najwyższym piętrze inwestycji. W niektórych budynkach piętra te mają inne parametry niż pozostałe, np. wyżej położone stropy, większe przeszklenia, jak też dostęp do dużych, położonych na dachu tarasów. Z kolei lofty łączą ze sobą cechy mieszkań premium ze stylem retro – są to lokale mieszkalne powstałe w zaadaptowanych obiektach przemysłowych, w tym magazynowych. Pozwala to uzyskać w nich parametry analogiczne do już wymienionych, przy czym wysokość stropów potrafi tu być naprawdę imponująca, często wynosząc dwie standardowe kondygnacje.

Jak widać więc, nieruchomości premium cechują się większą przestrzenią, zarówno w ujęciu wertykalnym (wysokość stropów), jak i horyzontalnym (powierzchnia użytkowa). Tutaj istotne jest to, że sama powierzchnia niewiele nam mówi o standardzie lokalu. Trzeba ją ująć w zestawieniu z liczbą pomieszczeń. Przykładowo mieszkanie o powierzchni 100 mkw. i 5 pokojach nie będzie nieruchomością premium, ale zwykłym lokalem mieszkalnym dedykowanym rodzinie z dziećmi. Jeżeli jednak na tych 100 mkw. wyodrębnione są tylko 2 pokoje, to jest to wyraźny sygnał, iż oszczędne gospodarowanie przestrzenią nie jest tu priorytetem.

W lokalach mieszkalnych premium charakterystyczna jest duża przestrzeń, niekoniecznie mająca czysto praktyczne znaczenie. Chodzi o uniknięcie poczucia ścisku. Uzyskuje się to i poprzez wysoko położone stropy, i przez dużą powierzchnię pomieszczeń. Do tego wysokie stropy pozwalają zastosować większe przeszklenia, dzięki czemu nieruchomość premium często jest bardzo dobrze doświetlona światłem naturalnym.

W kontekście przestrzeni pojawiła się już informacja o dużych przeszkleniach. To zazwyczaj wymusza też zastosowanie materiałów wyższej jakości – w ten sposób przechodzimy do kolejnej ważnej cechy nieruchomości premium. Wykończone są one bardzo dobrymi materiałami, co gwarantuje nie tylko wizualną atrakcyjność, ale też dużą trwałość. W takich lokalach rezygnuje się z materiałów sztucznych i kompozytowych na rzecz naturalnych, a więc drewna, kamienia czy metalu.

Wysokiej jakości materiały są elementem całościowego projektu. Nieruchomości premium aranżuje się i wykańcza pod opieką architekta wnętrz. Jest to widoczne w ogólnym standardzie wnętrza, tworzącego pewną spójną estetyczną całość. Z tego też względu wiele elementów, które w zwykłych mieszkaniach mają wyłącznie użytkową funkcję, tutaj oprócz tego pełnią też rolę akcentów i „upiększaczy”. Jak już wspomnieliśmy – w dużej mierze dotyczy to samej przestrzeni. W lokalu premium wykorzystanie miejsca nie jest optymalizowane pod funkcje użytkową. Zazwyczaj jest sporo wolnego metrażu, którego jedyne zadanie to nadanie wnętrzu odpowiedniego, luksusowego charakteru.

Dodaj swój komentarz

Wszystkie pola są wymagane.