Nie ma formalnej definicji nieruchomości typu premium. Jednak takie lokale posiadają pewne wspólne lub typowe cechy, które dosyć łatwo zidentyfikować. Postaramy się je zebrać i opisać w tym artykule. Jak również wyjaśnimy, dlaczego segment premium rynku nieruchomości jest bardzo atrakcyjny inwestycyjnie.
Nieruchomości premium – cechy
Pisząc o nieruchomościach premium, mamy na myśli przede wszystkim nieruchomości mieszkalne, a więc domy oraz mieszkania. Generalnie, aby być zaliczonym do tego segmentu, muszą one posiadać ponadprzeciętny standard, co jest mierzone na wielu parametrach, w tym dotyczy jakości materiałów, wysokości pomieszczeń, wielkości przeszkleń, klasy wykończenia oraz wyposażenia.
Cechy lokali mieszkalnych premium:
Wysoka jakość materiałów budowlanych. To nie zawsze będzie widoczne w trakcie oględzin, ale szybko się uwidoczni podczas eksploatacji mieszkania lub apartamentu premium. Znaczenie mają zarówno materiały, z których skonstruowano ściany oraz stropy, jak też klasa użytych okien i drzwi. To wszystko przekłada się na szereg cech: izolację terminczną, izolację akustyczną, wpływ budynku na zdrowie.
Parametry budynku oraz mieszkania. Jedną z najłatwiej dostrzegalnych cech lokali w segmencie premium jest większa powierzchnia. Dotyczy to nie tylko samych mieszkań, ale też przestrzeni wspólnych. W normalnych inwestycjach przestrzenią gospodaruje się oszczędnie, dzięki czemu można zaoferować klientowi niższą cenę. W przypadku segmentu premium nie ma to znaczenia, ponieważ nie cena decyduje tu o atrakcyjności lokalu. Możemy się więc spodziewać szerokich klatek schodowych, dużych, szybkobieżnych i cichych wind, przestronnych korytarzy, jak też komórek lokatorskich. Z kolei w mieszkaniu pomieszczenia będą większe, zamiast balkonu może być spory taras, a stropy będą wyższe niż w standardowych inwestycjach.
Lokalizacja. Działka budowlana w atrakcyjnej lokalizacji, np. w pobliżu centrum dużego miasta, to koszt na tyle duży, iż w przypadku zwykłych inwestycji nie opłaca się ich stawiać w takim miejscu. Co innego, jeśli mówimy o nieruchomościach premium – tutaj dobra, prestiżowa lokalizacja to jeden z fundamentów marketingu i sprzedaży, dlatego deweloperzy tego typu budynki stawiają na najdroższych parcelach.
Dodatkowe udogodnienia. Tutaj katalog jest bardzo szeroki. Obejmuje całodobową recepcję w głównym hallu, sprzątanie, dostęp do prywatnej siłowni lokatorów, wspólny ogród na dachu itp. Tak naprawdę rodzaj i liczba tych udogodnień zależą od tego, jak bardzo premium jest dana inwestycja, i może obejmować nawet indywidualną obsługę typu concierge.
Dlaczego warto inwestować w nieruchomości premium?
Ogólnie rynek nieruchomości jest w miarę stabilny i można uznać, że w długim terminie niemal każda nieruchomość zyskuje na wartości. Jednak w okresach krótszych mogą wystąpić niekorzystne zjawiska, powodujące spadek cen. Z tym że praktycznie nie dotyczy to segmentu premium – on jest odporny na dekoniunkturę.
Z czego to wynika? Nieruchomości premium nie są adresowane do masowego klienta, dlatego też zmiany koniunktury w gospodarce nie za bardzo wpływają na popyt w tym segmencie. Często się mówi, że na kryzysach zarabiają najbogatsi i widać to w przypadku omawianych lokali mieszkalnych – zapotrzebowanie na nie jest zawsze, a korekt cen w dół się nie obserwuje. Jedyny scenariusz, w którym mieszkania w najatrakcyjniejszych lokalizacjach zaczęłyby tanieć, to kompletna zapaść gospodarki, wywołana np. wojną. Jednak w takiej sytuacji praktycznie żadna inwestycja nie daje bezpieczeństwa.
Wniosek z tego jest taki, że jeśli masz środki wystarczające do wejścia na rynek nieruchomości premium – zrób to. Dodatkowy atut jest taki, że wynajmowanie apartamentu premium bardzo często jest rozwiązaniem stabilnym, gdyż klientem są duże firmy, zapewniające lokal mieszkalny dla kadry zarządzającej lub istotnych pracowników przebywających w delegacji. Dużo wyższe stawki najmu oczywiście wiążą się też z koniecznością utrzymania lokalu w idealnym stanie – w segmencie premium nie ma miejsca na oszczędności i niedopatrzenia.
Dodaj swój komentarz