Najdroższe apartamenty w Warszawie kosztują nawet 50 tys. zł za metr kwadratowy. Bardzo łatwo znajdują nabywców, mimo że trzeba za nie zapłacić nawet kilka milionów złotych. Kupują je młodzi ludzie, za gotówkę i bez afiszowania się.
O nieruchomości klasy premium możemy mówić w przypadku prestiżowych lokalizacji, wyjątkowo wysokiego standardu wykończenia oraz wyposażenia, atrakcyjnego otoczenia i nieraz także ciekawej architektury budynku. Powierzchnia mieszkania nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Apartamentem premium będzie zarówno mieszkanie o powierzchni 50, jak i 150 metrów kwadratowych, jeśli tylko spełni powyższe warunki.
Największą popularnością cieszą się apartamenty, które oprócz wygody i luksusowego wyposażenia zarówno mieszkania, jak i całego budynku oferują jednocześnie ciszę, spokój i dyskrecję. Mieszaniem premium nigdy nie będzie lokal położony przy ruchliwej ulicy w centrum, który będzie oferować widok na szare bloki.
Najbardziej prestiżowe lokalizacje w Warszawie to wybrane inwestycje realizowane w dzielnicach Powiśle, Żoliborz, Saska Kępa, Wilanów, Mokotów. Najdroższe apartamenty są w budynku Złota 44 oraz w Rezydencji Opera przy Ogrodzie Saskim.
Ile kosztuje mieszkanie premium?
Cena luksusowych mieszkań w Warszawie mieści się w przedziale od 30 do 50 tys. zł za metr kwadratowy. Nie ma co liczyć, że uda nam się kupić atrakcyjną nieruchomość taniej. Oznacza to, że chcąc kupić taki apartament, musimy dysponować przynajmniej kilkoma milionami. Najbardziej popularne są oferty w cenie 3-4 mln złotych, ale nabywców znajdują również lokale, których cena przekracza 10 mln złotych. Tak wysokie ceny nie odstraszają nabywców, których liczba regularnie rośnie.
Mieszkania premium kupowane są za gotówkę
Luksusowe mieszkania są najczęściej kupowane przez młodych ludzi piastujących wysokie stanowiska. Ponieważ zdążyli się już sami dorobić, nie potrzebują wsparcia rodziców, ani finansowania kredytem hipotecznym. Dane z banków pokazują, że wielomilionowe kredyty na zakup mieszkania są uruchamiane niezwykle rzadko.
Mimo wydanego majątku właściciele nie przywiązują się do swoich mieszkań, traktują je jako etap w życiu i zmieniają, jeśli zajdzie taka potrzeba. Mieszkania są dla nich inwestycją i zależy im na dyskrecji. Ceny najdroższych lokali nie rosną tak szybko, jak ceny najbardziej popularnych, średniej większości mieszkań w normalnym standardzie. W zeszłym roku w skali kraju ceny w tym segmencie wzrosły o około 10 proc., najbardziej w stolicy. Biorąc jednak pod uwagę skalę inwestycji, zyski ze sprzedaży apartamentu mogą być imponujące. Nabywcy stawiają na jakość i bezwzględnie egzekwują ją u deweloperów.
Zmiana trendów w ostatnich latach
Pandemia zwiększyła zainteresowanie domami pod miastem. W segmencie premium dominowały przestronne domy z dużymi ogrodami położone w atrakcyjnych miejscowościach z dobrym dojazdem do stolicy. W przypadku przedłużających się lockdownów tego typu rozwiązania dawały większą przestrzeń do wygodnego życia, relaksu, a także aktywności bez konieczności wychodzenia poza swoją posiadłość.
Pośrednicy specjalizujący się w obrocie najdroższymi nieruchomościami zauważają, że trend ten nie trwał długo. Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania w mieście.
Dodaj swój komentarz