warszawa podaż mieszkań

Rekordowa podaż mieszkań w Warszawie

Pod koniec października br. w Warszawie zainteresowani mogli przebierać w blisko 26,8 tys. ofert sprzedaży mieszkań, czyli o 91,7% więcej niż w analogicznym okresie w poprzednim roku, a nawet więcej niż w podażowym szczycie pod koniec 2020 r. Wzrost ofert odnotowano też w pozostałych największych miastach.

Choć bez wątpienia ten znaczący wzrost w ujęciu rocznym to przede wszystkim efekt niskiej bazy, spowodowany Bezpiecznym Kredytem 2%, to mimo wszystko należy odnotować, iż podaż na warszawskim rynku mieszkaniowym, wyrażona w licznie ogłoszeń, w ostatnich dniach października była historycznie najwyższa. Jak wynika z podanych danych, dotychczasowy rekord z listopada 2020 r. został pobity o ponad 130 ofert.

Podaż rośnie nie tylko w stolicy

Rekordową liczbę ofert w swojej historii odnotował także Kraków. Na koniec października było ich 16,4 tys., czyli o aż 88,2% więcej niż przed rokiem oraz o 8,5% więcej w porównaniu do końca września. Do tego ofert stale przybywa, a ich liczba na rynku pierwotnym i wtórnym, w połowie listopada wynosiła 16,8 tys.

Stolica Małopolski przegrała jednak z Wrocławiem, gdzie pod koniec października br. odnotowano 18,2 tys. ogłoszeń sprzedaży mieszkań. Choć był to wynik niemal o 2,5 tys. gorszy niż w szczycie marca 2021 r., to w ujęciu rocznym przybyło niemal 71%, a w relacji miesięcznej 10% ofert.

Próg 10 tys. ofert przekroczyły też Łódź i Poznań. W pierwszym mieście odnotowano niemal 11 tys. ogłoszeń, co w ujęciu r/r było 75% wzrostem. W stolicy Wielkopolski ofert było 10,5 tys., czyli więcej o 40% niż przed rokiem.

Rekordy odnotowały też Katowice, gdzie liczba ogłoszeń w ujęciu rocznym wzrosła o 41%, do 5,9 tys.

Wydaje się natomiast, że sytuacja ustabilizowała się w Trójmieście, bo choć w październiku liczba ogłoszeń przekroczyła 10 tys., to gdy osobno podsumuje się Gdańsk i Gdynię, to okazuje się, że w stolicy regionu do rekordu brakuje ok. 10 tys. ofert. Odnotowano tam najniższy roczny przyrost spośród wszystkich siedmiu największych rynków w kraju. Na koniec października oferty było o 9% więcej niż w miesiącu poprzednim, oraz 20% więcej niż w analogicznym okresie w 2023 r.

Inaczej prezentuje się sytuacja w Gdyni, gdzie od połowy października oferty utrzymują się na rekordowym poziomie. Pod koniec ubiegłego miesiąca zainteresowani kupnem mogli przebierać w blisko 2,9 tys. ogłoszeń, czyli o 11% więcej niż pod koniec września i o 32% więcej niż w analogicznym okresie w 2023 r.

Tym samym na siedmiu największych polskich rynkach sprzedaży mieszkań, czyli w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Gdański, Poznaniu i Katowicach, pod koniec października można było wybierać spośród niemal 98,5 tys. ofert, czyli o 38 tys. (62%) więcej niż przed rokiem.

Rynek pierwotny nie ustępuje wtórnemu

Trend wzrostowy jest także obserwowany na rynku pierwotnym. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Cenatorium, w III kw. br. na sześciu największych polskich rynkach (poza stolicą), deweloperzy wprowadzili do oferty ponad 8 tys. lokali. W tym samym czasie udało im się sprzedać 6 tys. mieszkań. Pod koniec III kw. 2024 r. w największych metropoliach deweloperzy w swojej ofercie posiadali 35 tys. nowych mieszkań. Uwzględniając stolicę, to liczba ta urośnie do ok. 43 tys. ofert.

W III kw. 2024 r. do sprzedaży na siedmiu rynkach wprowadzono ok. 11,7 tys. nowych mieszkań, a nabywców znalazło ok. 8,7 tys. lokali.

Dodaj swój komentarz

Wszystkie pola są wymagane.